# FAN5702UMP30X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FAN5702UMP30X
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fan5702ump30x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fan5702ump30x#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/FA/N5/70/FAN5702UMP20XDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Backlight
- **Current:** 30mA
- **Dimming:** I²C, PWM
- **Frequency:** 1.2MHz
- **Internal Switch(s):** Yes
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 6
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Supplier Device Package:** 16-UMLP (3x3)
- **Topology:** Switched Capacitor (Charge Pump)
- **Type:** DC DC Regulator
- **Voltage:** 2.7V