# FAN23SV10MAMPX
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FAN23SV10MAMPX
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fan23sv10mampx
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fan23sv10mampx#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Frequency:** 200kHz ~ 1.5MHz
- **Function:** Step-Down
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C (TJ)
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Adjustable
- **Supplier Device Package:** 34-PQFN (5.5x5)
- **Synchronous Rectifier:** Yes
- **Topology:** Buck
- **Voltage:** 7V