# FAN1117AD18X
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FAN1117AD18X
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Power Management (PMIC)
- **Subcategory:** Voltage Regulators - Linear
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fan1117ad18x
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fan1117ad18x#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Regulators:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 125°C
- **Output Configuration:** Positive
- **Output Type:** Fixed
- **PSRR:** 72dB (120Hz)
- **Protection Features:** Over Current, Over Temperature
- **Supplier Device Package:** TO-252AA
- **Voltage:** 18V
- **Voltage Dropout (Max):** 1.2V @ 1A