# FAD1-12038DHJW32
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FAD1-12038DHJW32
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fad1-12038dhjw32
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fad1-12038dhjw32#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/86/8507867-Q643-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 120.1 CFM (3.36m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Hydrodynamic
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 48.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 9.12 W
- **RPM:** 3200 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.335 in H2O (83.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.656 lb (297.56 g)
- **Width:** 38.50mm