# FAD1-12025CBMW12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FAD1-12025CBMW12
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fad1-12025cbmw12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fad1-12025cbmw12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/79/8506796-Q640-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 81.0 CFM (2.27m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 38.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.92 W
- **RPM:** 2050 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.113 in H2O (28.1 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.344 lb (156.04 g)
- **Width:** 25.50mm