# FAD1-12025CBLW12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FAD1-12025CBLW12
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fad1-12025cblw12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fad1-12025cblw12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/79/8506796-Q640-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 71.8 CFM (2.01m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 34.4dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.8 W
- **RPM:** 1800 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.093 in H2O (23.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.344 lb (156.04 g)
- **Width:** 25.50mm