# FAD1-09225CBHW12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FAD1-09225CBHW12
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fad1-09225cbhw12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fad1-09225cbhw12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/69/8506699-Q635-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 56.1 CFM (1.57m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 37.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 2.16 W
- **RPM:** 2900 RPM
- **Size:** Square - 92.5mm L x 92.5mm H
- **Static Pressure:** 0.146 in H2O (36.4 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.203 lb (92.08 g)
- **Width:** 25.00mm