# FAD1-08038CBAW12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FAD1-08038CBAW12
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fad1-08038cbaw12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fad1-08038cbaw12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/07/03/8507030-Q632-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 30.6 CFM (0.857m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 25.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 840 mW
- **RPM:** 2000 RPM
- **Size:** Square - 80.5mm L x 80.5mm H
- **Static Pressure:** 0.087 in H2O (21.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.264 lb (119.75 g)
- **Width:** 38.00mm