# FAD1-06025CHHW12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FAD1-06025CHHW12
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fad1-06025chhw12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fad1-06025chhw12#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/22/29/8522295-Q620-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 24.3 CFM (0.680m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Hydrodynamic
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 36.3dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 1.56 W
- **RPM:** 4500 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.207 in H2O (51.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.117 lb (53.07 g)
- **Width:** 25.00mm