# FAA1-12025NBMW31
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FAA1-12025NBMW31
- **Manufacturer:** Qualtek
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** AC Fans
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/faa1-12025nbmw31
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/faa1-12025nbmw31#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/84/97/28/8497288-Q586-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 71.0 CFM (1.99m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus, TUV
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 44.1dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 20.70W
- **RPM:** 2300 RPM
- **Size:** Square - 120mm L x 120mm H
- **Static Pressure:** 0.156 in H2O (38.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 115VAC
- **Weight:** 0.749 lb (339.74 g)
- **Width:** 25.00mm