# FA2016AA 24.00M-80NNBBJ80RG3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FA2016AA 24.00M-80NNBBJ80RG3
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fa2016aa-24-00m-80nnbbj80rg3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fa2016aa-24-00m-80nnbbj80rg3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 24 MHz
- **Frequency Stability:** ±50ppm
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)