# FA-365 14.48536MC-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FA-365 14.48536MC-C
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fa-365-14-48536mc-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fa-365-14-48536mc-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 14.48536 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±100ppm
- **Height:** 0.055" (1.40mm)
- **Load Capacitance:** 18pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.236" L x 0.138" W (6.00mm x 3.50mm)