# FA-238 28.63636MB-B3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FA-238 28.63636MB-B3
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fa-238-28-63636mb-b3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fa-238-28-63636mb-b3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 28.63636 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±50ppm
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Load Capacitance:** 16pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)