# FA-238 16.0000MD-W5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FA-238 16.0000MD-W5
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fa-238-16-0000md-w5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fa-238-16-0000md-w5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 16 MHz
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)