# FA-20H 16.0000MF10Z-AJ0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FA-20H 16.0000MF10Z-AJ0
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fa-20h-16-0000mf10z-aj0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fa-20h-16-0000mf10z-aj0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 Ω
- **Frequency:** 16 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)