# FA-20H 12.00M-A0AANNUA5RGB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FA-20H 12.00M-A0AANNUA5RGB
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fa-20h-12-00m-a0aannua5rgb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fa-20h-12-00m-a0aannua5rgb#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 150 Ω
- **Frequency:** 12 MHz
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.022" (0.55mm)
- **Load Capacitance:** 20pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)