# FA-128 32.0000MF20X-AJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FA-128 32.0000MF20X-AJ
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fa-128-32-0000mf20x-aj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fa-128-32-0000mf20x-aj#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/SE/R4/07/SER4079DKR-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/SE/R4/07/SER4079DKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 60 Ω
- **Frequency:** 32 MHz
- **Frequency Stability:** ±20ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.020" (0.50mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)