# FA-118T 26.0000MF10Z-AJ5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FA-118T 26.0000MF10Z-AJ5
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fa-118t-26-0000mf10z-aj5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fa-118t-26-0000mf10z-aj5#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 200 Ω
- **Frequency:** 26 MHz
- **Frequency Stability:** ±10ppm
- **Frequency Tolerance:** ±10ppm
- **Height:** 0.014" (0.35mm)
- **Load Capacitance:** 8pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** 75°C
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)