# FA-118T 25.00M-70YYYYUB0RE0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** FA-118T 25.00M-70YYYYUB0RE0
- **Manufacturer:** Epson
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/fa-118t-25-00m-70yyyyub0re0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/fa-118t-25-00m-70yyyyub0re0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 200 Ω
- **Frequency:** 25 MHz
- **Frequency Stability:** ±30ppm
- **Frequency Tolerance:** ±30ppm
- **Height:** 0.014" (0.35mm)
- **Load Capacitance:** 7pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 75°C
- **Size:** 0.063" L x 0.047" W (1.60mm x 1.20mm)