# F8025E12B-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F8025E12B-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f8025e12b-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f8025e12b-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/53/8505539-1570-1064-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 46.0 CFM (1.29m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Protection
- **Noise:** 32.0dB(A)
- **RPM:** 2800 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.160 in H2O (39.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.174 lb (78.93 g)
- **Width:** 25.00mm