# F6KA2G140D4CG-Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F6KA2G140D4CG-Z
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f6ka2g140d4cg-z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f6ka2g140d4cg-z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Cellular, WCDMA
- **Bandwidth:** 60MHz
- **Frequency:** 2.14GHz
- **Height (Max):** 0.020" (0.50mm)
- **Insertion Loss:** 1.9dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.055" L x 0.039" W (1.40mm x 1.00mm)