# F6025X12B1-RHR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F6025X12B1-RHR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f6025x12b1-rhr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f6025x12b1-rhr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 28.0 CFM (0.784m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach), Thermal Overload Protector (TOP)
- **Noise:** 42.0dB(A)
- **RPM:** 5800 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.370 in H2O (92.2 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.139 lb (63.05 g)
- **Width:** 25.00mm