# F6025M24B1+6-FSR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F6025M24B1+6-FSR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f6025m24b1-6-fsr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f6025m24b1-6-fsr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/33/8506338-1570-1552-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 17.0 CFM (0.476m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 27.0dB(A)
- **RPM:** 3300 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.130 in H2O (32.4 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.139 lb (63.05 g)
- **Width:** 25.00mm