# F5QA942M5M2AW-J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F5QA942M5M2AW-J
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** SAW Filters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f5qa942m5m2aw-j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f5qa942m5m2aw-j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** CDMA, WCDMA, LTE
- **Bandwidth:** 35MHz
- **Frequency:** 942.5MHz
- **Height (Max):** 0.020" (0.50mm)
- **Insertion Loss:** 2dB
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Size:** 0.043" L x 0.035" W (1.10mm x 0.90mm)