# F3SJ-A0720P30
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F3SJ-A0720P30
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Machine Safety - Light Curtains
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f3sj-a0720p30
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f3sj-a0720p30#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Beam Pitch:** 25mm
- **Detection Capability:** 30mm
- **Features:** Blanking, Muting Function
- **Ingress Protection:** IP65 - Dust Tight, Water Resistant
- **Number of Beams:** 29
- **Operating Range:** 0.2m ~ 9.0m
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 55°C
- **Protection:** Hand/Arm
- **Protective Height:** 720mm
- **Voltage:** 24VDC