# F3SG-4SRA0920-14-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F3SG-4SRA0920-14-F
- **Manufacturer:** Omron
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Machine Safety - Light Curtains
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f3sg-4sra0920-14-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f3sg-4sra0920-14-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Beam Pitch:** 10mm
- **Detection Capability:** 14mm
- **Features:** Blanking, Muting Function
- **Ingress Protection:** IP65/IP67/IP67G - Dust Tight, Oil Resistant, Water Resistant, Waterproof
- **Number of Beams:** 91
- **Operating Range:** 0.3m ~ 10.0m
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 55°C
- **Protection:** Finger
- **Protective Height:** 920mm
- **Voltage:** 24VDC