# F396T254P06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F396T254P06
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f396t254p06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f396t254p06#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 6
- **Pitch:** 0.156" (3.96mm)
- **Proto Board Type:** Plated Through Hole to Plated Through Hole
- **Size:** 1.000" L x 0.300" W (25.40mm x 7.62mm)