# F340X142248KKP2T0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F340X142248KKP2T0
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f340x142248kkp2t0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f340x142248kkp2t0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/46/78/2146780-BC5503-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression; 3 Phase
- **Capacitance:** 0.22 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Features:** 85C/85% Humidity
- **Height:** 1.248" (31.70mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Ratings:** X1
- **Size:** 1.260" L x 0.827" W (32.00mm x 21.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 800V