# F339X141048MF02W0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F339X141048MF02W0
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f339x141048mf02w0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f339x141048mf02w0#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/21/44/93/2144936-BC3060-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 0.1 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.650" (16.50mm)
- **Lead Spacing:** 0.591" (15.00mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Ratings:** X1
- **Size:** 0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage Rating:** 1000V (1kV)