# F254T254P20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F254T254P20
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f254t254p20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f254t254p20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 20
- **Pitch:** 0.100" (2.54mm)
- **Proto Board Type:** Plated Through Hole to Plated Through Hole
- **Size:** 2.100" L x 0.400" W (53.34mm x 10.16mm)