# F250A6-072-D0420
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F250A6-072-D0420
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f250a6-072-d0420
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f250a6-072-d0420#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/10/11/8510119-P15551-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 668.0 CFM (18.70m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 73.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 84 W
- **RPM:** 2400 RPM
- **Size:** Round - 250mm Dia
- **Static Pressure:** 1.845 in H2O (459.6 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 5.2 lbs (2.4 kg)
- **Width:** 99.80mm