# F23P050S05R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F23P050S05R
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f23p050s05r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f23p050s05r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±1.2%
- **Current:** 50A
- **For Measuring:** AC/DC
- **Frequency:** DC ~ 100kHz
- **Linearity:** ±0.1%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (TA)
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 500ns
- **Sensitivity:** 12.5mV/A
- **Sensor Type:** Flux Gate, Closed Loop
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.25V