# F225A3-092-D0720
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F225A3-092-D0720
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f225a3-092-d0720
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f225a3-092-d0720#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/20/12/8520125-P15544-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 618.0 CFM (17.30m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 74.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 105.6 W
- **RPM:** 2900 RPM
- **Size:** Round - 225mm Dia
- **Static Pressure:** 2.305 in H2O (574.2 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 4.6 lbs (2.1 kg)
- **Width:** 99.00mm