# F20B12505ACFA06E
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F20B12505ACFA06E
- **Manufacturer:** Cantherm
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Temperature Sensors - Thermostats - Mechanical
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f20b12505acfa06e
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f20b12505acfa06e#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/87/86/14878690-317-1019-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Circuit:** SPST-NO
- **Current Rating:** 1.6A (250V)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Reset Temperature:** 203°F (95°C)
- **Switching Cycles:** 7K
- **Switching Temperature:** 257°F (125°C)
- **Termination Style:** Wire Leads - 6" (152.4mm)
- **Tolerance:** ±9°F (±5°C)