# F200T254P20
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F200T254P20
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f200t254p20
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f200t254p20#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 20
- **Pitch:** 0.079" (2.00mm)