# F1778522K2KLB0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F1778522K2KLB0
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f1778522k2klb0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f1778522k2klb0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** EMI, RFI Suppression
- **Capacitance:** 2.2 µF
- **Dielectric Material:** Polypropylene (PP), Metallized
- **Height:** 0.984" (25.00mm)
- **Lead Spacing:** 1.083" (27.50mm)
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 110°C
- **Ratings:** X2
- **Size:** 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
- **Termination:** PC Pins
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 630V