# F175H4-061-D0750
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F175H4-061-D0750
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f175h4-061-d0750
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f175h4-061-d0750#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 455.0 CFM (12.74m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 71.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 72 W
- **RPM:** 4000 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Static Pressure:** 2.600 in H2O (647.7 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 2 lbs (907.2 g)
- **Width:** 69.00mm