# F175H3-061-D0540
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F175H3-061-D0540
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f175h3-061-d0540
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f175h3-061-d0540#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/77/8508778-P18923-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 541.0 CFM (15.15m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 74.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 113 W
- **RPM:** 4700 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Static Pressure:** 3.490 in H2O (870.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 2 lbs (907.2 g)
- **Width:** 69.00mm