# F175G3-061-D0540
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F175G3-061-D0540
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f175g3-061-d0540
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f175g3-061-d0540#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 476.7 CFM (13.35m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 73.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -22 ~ 140°F (-30 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 88.8 W
- **RPM:** 4200 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Static Pressure:** 2.970 in H2O (740.0 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 69.00mm