# F175G1-061-D0750
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F175G1-061-D0750
- **Manufacturer:** NMB Technologies
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f175g1-061-d0750
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f175g1-061-d0750#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 534.4 CFM (14.96m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Motorized Impellers
- **Features:** Auto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
- **Ingress Protection:** IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Noise:** 77.0dB(A)
- **Operating Temperature:** -22 ~ 140°F (-30 ~ 60°C)
- **Power (Watts):** 153.6 W
- **RPM:** 5100 RPM
- **Size:** Round - 175mm Dia
- **Static Pressure:** 4.070 in H2O (1013.8 Pa)
- **Termination:** 4 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 69.00mm