# F161WP155K050V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F161WP155K050V
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f161wp155k050v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f161wp155k050v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/12/399-12950-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 1.5 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.224" (5.70mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.402" L x 0.358" W (10.20mm x 9.10mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 50V