# F161SL473K100V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F161SL473K100V
- **Manufacturer:** KEMET
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Film Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f161sl473k100v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f161sl473k100v#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/39/9-/12/399-12908-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Automotive
- **Capacitance:** 0.047 µF
- **Dielectric Material:** Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
- **Height:** 0.126" (3.20mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Size:** 0.287" L x 0.236" W (7.30mm x 6.00mm)
- **Termination:** Solder Pads
- **Tolerance:** ±10%
- **Voltage Rating:** 100V