# F127T127P06
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F127T127P06
- **Manufacturer:** Chip Quik Inc.
- **Category:** Prototyping, Fabrication Products
- **Subcategory:** Adapter, Breakout Boards
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f127t127p06
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f127t127p06#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Board Thickness:** 0.063" (1.60mm)
- **Material:** FR4 Epoxy Glass
- **Number of Positions:** 6
- **Pitch:** 0.050" (1.27mm)
- **Proto Board Type:** Plated Through Hole to Plated Through Hole
- **Size:** 0.700" L x 0.400" W (17.78mm x 10.16mm)