# F1238X24B1-FHR-TTL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F1238X24B1-FHR-TTL
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f1238x24b1-fhr-ttl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f1238x24b1-fhr-ttl#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/42/8506422-1570-1538-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 130.0 CFM (3.64m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 47.0dB(A)
- **RPM:** 3600 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.370 in H2O (92.2 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.59 lb (267.62 g)
- **Width:** 38.00mm