# F1238S48B-FHR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F1238S48B-FHR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f1238s48b-fhr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f1238s48b-fhr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 81.0 CFM (2.27m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 33.0dB(A)
- **RPM:** 2100 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.160 in H2O (39.8 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 0.59 lb (267.62 g)
- **Width:** 38.00mm