# F1238H24B3-FS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F1238H24B3-FS
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f1238h24b3-fs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f1238h24b3-fs#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/41/8506416-1570-1536-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 115.0 CFM (3.22m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart, Thermistor
- **Noise:** 41.0dB(A)
- **RPM:** 2500 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.250 in H2O (62.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.536 lb (243.13 g)
- **Width:** 38.00mm