# F1238H12BT-FHR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F1238H12BT-FHR
- **Manufacturer:** Mechatronics Fan Group
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f1238h12bt-fhr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f1238h12bt-fhr#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 112.0 CFM (3.14m³/min)
- **Approval Agency:** CE, cUL, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 41.0dB(A)
- **RPM:** 3000 RPM
- **Size:** Square - 119mm L x 119mm H
- **Static Pressure:** 0.280 in H2O (69.7 Pa)
- **Termination:** 2 Terminals
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.59 lb (267.62 g)
- **Width:** 38.00mm