# F1206A2R00FWTR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F1206A2R00FWTR
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f1206a2r00fwtr
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f1206a2r00fwtr#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/28/478-2861-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cUL, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 50A
- **Current Rating (Amps):** 2 A
- **Fuse Type:** Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- **Melting I²t:** 0.04
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Response Time:** Fast Blow
- **Size:** 0.122" L x 0.063" W x 0.047" H (3.10mm x 1.60mm x 1.20mm)
- **Voltage Rating:** 32 V