# F03P025S05D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F03P025S05D
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f03p025s05d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f03p025s05d#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/62/91/14629130-MT7404-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 25A
- **For Measuring:** AC
- **Frequency:** 300kHz
- **Linearity:** ±0.1%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 0.3µs
- **Sensitivity:** 25mV/A
- **Sensor Type:** Flux Gate, Closed Loop
- **Voltage:** 4.75V ~ 5.25V