# F02P050S05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** F02P050S05
- **Manufacturer:** Tamura
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Current Sensors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/f02p050s05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/f02p050s05#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/14/62/91/14629168-MT7400-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±0.9%
- **Current:** 50A
- **For Measuring:** AC
- **Frequency:** 300kHz
- **Linearity:** ±1%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Channels:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Output:** Ratiometric, Voltage
- **Polarization:** Bidirectional
- **Response Time:** 0.3µs
- **Sensitivity:** 12.5mV/A
- **Sensor Type:** Flux Gate, Closed Loop
- **Voltage:** 5V